Pivovar Pivečka
Všechno to začalo v malém městě Rousínově, ležícím na jižní Moravě nedaleko Brna.
Sládek Tomislav Pivečka se narodil opravdu se správným jménem. Jeho cesta světem řemeslného piva (craft beer) začala v roce 2010 domácím vařením. Od té doby navařili již mnoho piv, od klasického českého ležáku přes anglická a americká piva až k silným belgickým speciálům.
V současné době je pivovar létající, nebo též kočovný (anglicky gypsy brewery). To znamená, že se pivo podle Pivečkovy receptury vaří v pronajatém pivovaru a pak se prodává pod vlastní značkou. Tento létající pivovar však brzy shodí svá křídla a postaví se na nohy právě v Rousínově, kde vzniká nové pivovarné zařízení.
Momentálně vaříme svoje piva v pivovaru Maxmilián, kde je Tomislav i hlavním sládkem. Tudíž osobně dohlíží na celý proces vaření a dalo by se říct, ž e díky tomu už skoro nejsme létající pivovar.
Kvašení piva
Pivovar se zabývá výrobou spodně i svrchně kvašených piv. Zakládá si na kvalitě, proto používá pečlivě vybrané suroviny na kterých nešetří. Odkud pochází chmel a slad se můžete dočíst u každého piva zvlášť v našem katalogu.
Svrchně kvašená piva (top fermented beer) vznikají při teplotách kolem 16–26 °C. Tento druh kvašení je specifický tím, jak se kvasnice chovají během hlavního kvašení. Produkují množství aromatických látek a v průběhu kvašení vyplavávají na hladinu kvasícího piva. Z hladiny kádí jsou kvasnice sesbírány a zkvašená mladina se posléze uloží do sudů či tanků. Při sklepní teplotě dozraje za pár týdnů.
Spodní kvašení piva probíhá za nižších teplot pohybujících se mezi 9 a 14 °C v rozmezí sedmi až dvanácti dnů. Ke kvašení jsou využívány kvasinky Saccharomyces cerevisiae subsp. Uvarum. Spodně kvašená piva jsou piva typu ležák či bock.
Grafika
Od začátku v tom jedeme s Kač Koukalovou (pracuje pod značkou Artyp). První etikety byly tištěné na průhlednou fólii a lepily se ručně na mokré lahve. S přibývajícím počtem lahví jsme od toho museli ustoupit. Vznikla tak nová edice tmavě hnědých etiket, které se měly vzhledově přibližovat k těm původním. Brzo jsme je ale nahradili současnou řadou. Bílé etikety s čistou grafikou. Speciální piva ozvláštňujeme černobílými ilustracemi Anny Pivečkové (sestra sládka) a akvarelovým pozadím.